Версія для друку

Притік інвестицій та конкуренція, експорт продукції та розвиток економіки: що дасть приватизація спиртової галузі в Україні

У минулому році Україна дала початок масштабній реформі спиртової галузі, значно лібералізувавши діяльність у сфері виробництва та обігу спирту. Нові правила набули чинності з 1 липня 2020 року.

У той час, коли майже у всіх країнах Європи спиртова галузь перебуває в приватній власності, в Україні  склалася монополія на спиртову галузь, яка перейшла у спадок від колишнього Радянського союзу та вже майже 30 років незалежної України перебувала під повним управлінням держави. Українська спиртова галузь на 60% працювала «в тіні», через що бюджет щороку недоотримував 8-10 млрд грн. Державна монополія, відсутність експорту продукції та конкуренції призвели до необґрунтованого ціноутворення і як наслідок нефункціонування десятків заводів Укрспирту. 

Разом з тим, спиртова галузь – одна з ключових у промисловості. Від неї залежать понад 150 різних виробництв. І мова не лише про спирт для харчового та медичного вжитку. Галузь є важливою складовою паливно-енергетичного сектору – виробляє біоетанол та похідні добавки.

Відтак, в Україні було прийнято рішення лібералізувати діяльність у сфері виробництва та обігу спирту. Нові правила набули чинності з 1 липня 2020 року. Зокрема, підприємства вже можуть отримати ліцензію на виробництво та експорт спирту.

Повне відкриття ринку відбудеться у декілька етапів. Зокрема, щоб почати виробляти спирт до 1 липня 2021 року, інвестор повинен купити державний завод на прозорому аукціоні. Дозволи на будівництво і введення в експлуатацію спиртзаводів надаватимуться тільки з 1 липня 2021 року. Тобто, до літа 2021 року в Україні не видаються дозволи на будівництво і введення в експлуатацію нових спиртзаводів, тож провадити діяльність фактично можна тільки тим, хто придбав спиртзаводи у держави.  Натомість держава захистить бізнес інвесторів, обмеживши імпорт спирту до 2024 року.

 «Нещодавно Україна зробила рішучий стрибок від державної монополії на виробництво спиртів – дала початок масштабній реформі спиртової галузі. Цей дуже важливий та правильний, на мою думку, крок підвищить рейтинг нашої країни на світовому ринку та призведе до потужного внутрішнього економічного розвитку,  – зазначає Голова Фонду держмайна Дмитро Сенниченко. – Робимо все, щоб Україна отримала інвестиції, прозорий ринок, чесну конкуренцію, та якомога швидше завоювала репутацію країни, де вести бізнес легко та приємно».  

У той час як Міністерство економіки займається підготовкою економіки до лібералізації виробництва спирту, Фонд державного майна України готує державні підприємства з виробництва спирту до переходу у приватну власність.

Більшість з існуючих спиртзаводів – проблемні чи взагалі непрацюючі. Аудит 78 державних спиртових заводів засвідчив, що 22 з них знаходяться в незадовільному стані і не відповідають технічним вимогам, а 43 – тривалий час не працюють. Держава витрачає на їх утримання близько ста мільйонів гривень щороку.

Наразі процес приватизації спиртзаводів вже успішно стартував і окремі підприємства уже приватизовані. Загалом на продаж держава виставить 41 МПД, що входять до держпідприємства «Укрспирт» та ще 37 заводів, що входять до складу концерну «Укрспирт». МПД – місця провадження діяльності та зберігання спирту ДП «Укрспирт». Оскільки кожен такий об’єкт-завод не є юридичною особою, МПД фактично є групою окремого майна, що включає будівлі, устаткування, рухоме майно, тощо, що може забезпечити повний виробничий цикл.

Відтак, частину заводів, до яких підведені комунікації, а подекуди й залізничні лінії, можна використовувати як виробничі майданчики, що вигідно розміщені в аграрних регіонах, чи як елеватори. У свою чергу об’єкти, які потребують ліквідації, можуть бути цікаві інвесторам, бо на їхній базі можна створити логістичні центри, торговельні об’єкти, виробництва різного профілю.

Що ж  дасть Україні реформа спиртової галузі і що зміниться після приватизації заводів? Поступово зменшиться тіньовий обіг спирту та підвищаться податкові надходження до бюджету від акцизного податку та ПДВ. Окрім того, відкриються можливості для залучення приватних інвестицій у технічне переоснащення галузі та розвиток виробництва нових видів продукції. Модернізація спиртової галузі дозволить також знизити собівартість виробництва етилового спирту, істотно наростити обсяги експорту спирту та спиртовмісної продукції, а також сприятиме розвитку суміжних галузей виробництва (аграрне виробництво, виробництво склотари тощо).

За інформацією Фонду державного майна УкраїниНекорекний ввод!
Невірний
захісний код!